Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

ODKÚPIME VAŠU NEHNUTEĽNOSŤ

Prevod družstevného bytu

Pridané: 18.6.2021

Hneď na úvod si povedzme, že nadobudnutím členských práv družstevného bytu sa nestávate riadnym vlastníkom daného bytu, ale stávate sa majiteľom členských práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve. Prakticky teda získate nájomnú zmluvu, ktorá vás oprávňuje užívať konkrétny byt, ale vlastníkom bytu stále ostáva konkrétne bytové družstvo. Toto je základný rozdiel oproti klasickej kúpe bytu v osobnom vlastníctve.

Každý prevod družstevného bytu sa na základe písomnej dohody o prevode práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve realizuje priamo na bytovom družstve, ktoré takúto dohodu pripravuje. Podmienky členstva upravujú konkrétne stanovy bytového družstva. Je teda vo vašom záujme, aby ste si vyžiadali na bytovom družstve stanovy, alebo si ich stiahli zo stránky bytového družstva.

Kto môže byť členom družstva?

  • právnická osoba
  • fyzická osoba, ktorá je plnoletá, má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a spĺňa podmienky stanov
  • neplnoletá fyzická osoba môže byť členom iba v prípade dedenia a prevodu členských práv a povinností medzi príbuznými v priamom rade, keď právne úkony za maloletého vykonáva právny zástupca ustanovený súdnym rozhodnutím

V ustanovení § 230 Obchodného zákonníka sa ďalej uvádza, že prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.

Keďže práva k bytu prechádzajú na nadobúdateľa dňom podania dohody o prevode členských práv a povinností na družstve, je dôležité, aby pri podaní na družstve bola uhradená dohodnutá kúpna cena za prevod družstevného bytu.

Hypotéka na družstevný byt:

Najväčšou nevýhodou družstevného bytu je, že jeho financovanie prostredníctvom hypotekárneho úveru nie je možné. Alternatívou však je, ak dočasne v prospech banky (ktorá vám poskytne úver) založíte inú nehnuteľnosť (minimálne rovnakej hodnoty ako je kupovaný družstevný byt) a následne z prostriedkov tejto hypotéky kúpite družstevný byt. Hneď ako sa teda stanete majiteľom členských práv a povinností, podáte žiadosť o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva. Potom banku požiadate o preloženie záložného práva na váš (už teraz nie družstevný) byt. Treba však dať pozor na konkrétne stanovy bytového družstva, v ktorých môže byť uvedená lehota potrebná na vybavenie žiadosti o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva.

Ak teda máte záujem neskôr družstevný byt odkúpiť do osobného vlastníctva, preverte si priamo na družstve, aká je zostatková hodnota bytu - anuita. Túto anuitu budete musieť bytovému družstvu zaplatiť, ak budete chcieť odkúpiť byt do osobného vlastníctva. Žiadne bytové družstvo by nemalo brániť majiteľom členských práv a povinností odkúpiť byt do osobného vlastníctva. Treba však dať pozor na konkrétne stanovy bytového družstva, v ktorých môže byť uvedená lehota potrebná na vybavenie žiadosti o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva.


Autor článku:

MGR. LUKÁŠ SOPKO, MBA, LL.M. - realitný maklér a CEO spoločnosti Diamond Reality / +421 902 198 170 / sopko@diamondreality.sk /

Rezidencia Krásna