Prezeráte si inzeráty realitných kancelárií a medzi nehnuteľnosťami natrafíte na ponuku družstevného bytu. Hneď v úvode vás zaujme nižšia cena tohto bytu v porovnaní s ponukami bytov v osobnom vlastníctve. Určite vám napadne prečo je to tak? Prečo sa takýto byt predáva za menej peňazí? Stanem sa vôbec vlastníkom? Viem takýto byt kúpiť aj na hypotéku? Na tieto otázky sa vám pokúsim zodpovedať v nasledujúcich riadkoch.
Družstevný byt:
Hneď na úvod si povedzme, že kúpou družstevného bytu sa nestávate riadnym vlastníkom daného bytu (nebudete ako vlastník uvedený na liste vlastníctva v časti „B – vlastníci a iné oprávnené osoby"), ale stávate sa majiteľom členských práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve. Prakticky teda získate nájomnú zmluvu, ktorá vás oprávňuje užívať konkrétny byt, ale vlastníkom bytu stále ostáva konkrétne bytové družstvo. Toto je základný rozdiel oproti klasickej kúpe bytu v osobnom vlastníctve.
Realizácia samotného prevodu družstevného bytu:
Každý prevod družstevného bytu sa na základe písomnej dohody o prevode práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve realizuje priamo na bytovom družstve, ktoré takúto dohodu pripravuje. Podmienky členstva upravujú konkrétne stanovy bytového družstva. Je teda vo vašom záujme, aby ste si vyžiadali na bytovom družstva stanovy, alebo si ich stiahli zo stránky bytového družstva.
Kto môže byť členom družstva?
Členom družstva obvykle môže byť:
- a) právnická osoba,
- b) fyzická osoba, ktorá je plnoletá, má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a spĺňa podmienky stanov,
- c) neplnoletá fyzická osoba môže byť členom iba v prípade dedenia a prevodu členských práv a povinností medzi príbuznými v priamom rade, keď právne úkony za maloletého vykonáva právny zástupca ustanovený súdnym rozhodnutím.
Podstatné ďalej je, že prevod práv a povinností spojených s členstvom v družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, akonáhle družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.
Hypotéka na družstevný byt
Najväčšou nevýhodou družstevného bytu je, že jeho financovanie prostredníctvom hypotekárneho úveru nie je možné. Alternatívou však je, ak dočasne v prospech banky ktorá vám poskytne úver založíte inú nehnuteľnosť minimálne rovnakej bonity ako je družstevný byt a následne z tých prostriedkov kúpite družstevný byt. Hneď ako sa teda stanete majiteľom členských práv a povinností podáte žiadosť o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva. Potom banku požiadate o preloženie záložného práva na váš (už teraz nie družstevný) byt. Treba však dať pozor na konkrétne stanovy bytového družstva, v ktorých môže byť uvedená lehota potrebná na vybavenie žiadosti o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva.
Autor článku:
Lukáš Sopko,
realitný maklér a konateľ realitnej kancelárie Diamond Reality, s.r.o. so sídlom v Košiciach / +421 902 198 170 / sopko@diamondreality.sk