Na úvod poopravím názov článku, v ktorom som použil termín overenie, aj keď sa v skutočnosti používa označenie „osvedčenie pravosti podpisu"(legalizácia). Samotné osvedčenie podpisov na kúpnej zmluve je zákonnou povinnosťou, ale osvedčenie podpisu sa vyžaduje len od prevodcu (predávajúceho), nie od nadobúdateľov (kupujúcich). V prípade vyhotovenie zmluvy o prevode nehnuteľnosti formou notárskej zápisnice, alebo autorizácie kúpnych zmlúv advokátom sa osvedčenie pravosti podpisu na kúpnych zmluvách nevyžaduje.
Čo je osvedčenie pravosti podpisu?
Osvedčením pravosti podpisu notár, alebo ním poverený zamestnanec osvedčuje, že osoba, ktorej podpis má byť osvedčený, listinu vlastnoručne podpísala. Samotné osvedčenie sa vyznačí na listine formou osvedčovacej doložky.
Legalizáciu podpisu teda možno vykonať dvoma spôsobmi:
- vlastnoručným podpísaním u notára,
- vyhlásením účastníka, že podpis na listine uznáva za vlastný.
Termín uznanie podpisu za vlastný používame v prípadoch, ak účastník žiada legalizáciu svojho podpisu na listine, kde už je jeho podpis. Účastník podpis na dokumente uzná za svoj a podpíše sa u notára do knihy osvedčovacích podpisov. Výhoda notárskeho osvedčenia oproti matrikám a obecným úradom je v tom, že pri legalizácii podpisu u notára je možnosť odkontrolovať skutočnosť, či sa osvedčenie notárom naozaj uskutočnilo, a to na webovej stránke www.notar.sk. Cena za overenie jedného podpisu: 2,39 € + 20% DPH spolu teda 2,87 €
Na záver pamätajte na to, že legalizáciou (osvedčením pravosti podpisu) notár neosvedčuje pravdivosť skutočností uvádzaných na listine!
Autor článku:
Lukáš Sopko, realitný maklér a konateľ realitnej kancelárie Diamond Reality, s.r.o. so sídlom v Košiciach / +421 902 198 170 / sopko@diamondreality.sk