Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

ODKÚPIME VAŠU NEHNUTEĽNOSŤ

List vlastníctva k právnym účelom na pošte

Pridané: 29.10.2021

Slovenska pošta okrem výpisu z obchodného registra na právne účely, výpisu a odpisu registra trestov, možnosti vykonania zaručenej konverzie, poskytovania kópie z katastrálnej mapy ponúka aj možnosť výpisu z listu vlastníctva použiteľného na právne účely. Ide o veľmi praktickú službu, ktorú ocenia všetci tí, ktorí nemajú možnosť navštíviť Okresný úrad - Katastrálny odbor. List vlastníctva vám pošta poskytne bez geografického obmedzenia, a tak aj človek z Košíc môže požiadať o výpis z listu vlastníctva k nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v inom okrese.

Ako postupovať?

  1. S občianskym preukazom navštívite ktorúkoľvek poštu, ktorá takéto služby poskytuje. Zoznam nájdete v tomto odkaze: https://www.posta.sk/sluzby/sluzby-statu-na-poste
  2. Pracovník pošty vám ochotne pomôže s identifikáciou listu vlastníctva, ale myslite na to, že prácu s jeho vyhľadaním urýchli keď budete vedieť jeho číslo a katastrálne územie.
  3. Výpis z listu vlastníctva môže klient pošty dostať buď do niekoľkých minút, alebo na nasledujúci pracovný deň. Pošta vie list vlastníctva zaslať na adresu klienta, alebo klienta o vybavení bude informovať buď prostredníctvom sms, emailu či telefonicky a následne si ho klient príde na poštu vyzdvihnúť.

List vlastníctva je dokladom preukazujúcim vlastnícke vzťahy k nehnuteľnosti, jej základné údaje a špecifikáciu, informácie o vlastníkoch a iných oprávnených osobách, právach vrátane rôznych obmedzení, tiarch či poznámok. Skladá sa z troch častí: „A – majetková podstata“, „B – vlastníci a iné oprávnené osoby" a časť „C – ťarchy". Viac o náležitostiach listu vlastníctva TU.

Elektronizácia akýchkoľvek služieb posúva úroveň štátu v očiach jeho občanov vyššie aj keď je potrebné dodať, že služby IOMO (integrované obslužné miesto občana) nie je možné využiť na všetkých poštách. Aktuálne sa tieto služby realizujú na približne 600 pobočkách Slovenskej pošty v rámci Slovenska. Aj keď ja osobne som takýto krok vpred uvítal, platí, že pokiaľ potrebujete list vlastníctva k právnym účelom okamžite budete musieť kataster navštíviť.

ZDROJ: Sadzobník úhrad je použitý z webovej adresy Slovenskej pošty (https://www.posta.sk/subory/36691/sadzobnik-uhrad.pdf)


Autor článku:

MGR. LUKÁŠ SOPKO, MBA, LL.M. - realitný maklér a CEO spoločnosti Diamond Reality / +421 902 198 170 / sopko@diamondreality.sk /

Rezidencia Krásna