Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

ODKÚPIME VAŠU NEHNUTEĽNOSŤ
 

Blog

Už pred samotným podpisom kúpnej zmluvy by malo byť medzi zmluvnými stranami jasne dohodnuté, ako sa bude uhrádzať kúpna cena. Spôsobov je niekoľko. Okrem miery bezpečnosti sa rozlišujú aj v cene, ktorú zaplatíte za ich realizáciu. Každý kupujúci chce optimalizovať riziká spojené s nevhodným spôsobom úhrady a každý predávajúci neodovzdá predávanú nehnuteľnosť skôr, ako budú na jeho účte pripísané financie. Je teda v záujme oboch nastaviť spôsob financovania tak, aby ani jeden „neťahal za kratší koniec“. Aké sú teda možnosti?

Kúpa nehnuteľnosti je pre väčšinu ľudí záležitosťou, ktorá sa pre nich bude opakovať len raz, možno dvakrát za život. Keďže na úhradu kupujúci vo väčšine prípadov použije celoživotné úspory, hypotéku, prípadne dedičstvo, je v záujme kupujúceho vyvarovať sa niekoľkých zásadných chýb, ktoré potenciálne môžu nastať. Samotná úhrada kúpnej ceny v hotovosti nie je veľmi bezpečný spôsob úhrady, aj preto vám odporúčam takúto možnosť dobre zvážiť. Hoci bol v minulosti takýto spôsob realizácie úhrady kúpnej ceny bežný, dnes prináša niekoľko zásadných problémov, ktoré uvádzam nižšie.

Realitný maklér je sprostredkovateľom realizácie obchodu s nehnuteľnosťami a personálnou súčasťou realitnej kancelárie. Vyváženým spôsobom zastupuje záujmy kupujúceho i predávajúceho, resp. nájomcu a prenajímateľa. Okrem iného poskytuje garanciu kvalitných a odborne realizovaných služieb s dôrazom na bezpečnosť celého prevodu. Maklér pozná trh s nehnuteľnosťami a disponuje vedomosťami, ktoré nevyhnutne potrebuje pri výkone svojej práce. Skutočný profesionál však dokáže odhadnúť aj prognózu vývoja trhu s nehnuteľnosťami, v čom mu pomáha aj dobrá orientácia a prehľad vo finančnom sektore. 

Najčastejším spôsobom úhrady kúpnej ceny je financovanie formou hypotekárneho úveru. Momentálne žijeme dobu, kedy úroky na hypotekárnych úveroch atakujú hranicu jedného percenta, dokonca mnohokrát aj pod jedným percentom. Bežne sa nám stáva, že aj kupujúci disponujúci hotovosťou, pokrývajúcou úhradu celej kúpnej ceny, využije na financovanie nehnuteľnosti hypotekárny úver. Ako však postupovať pri tomto spôsobe? Čo všetko vás čaká? V nasledujúcich riadkoch vám ponúkam vhodný spôsob, akým postupovať v prípade, keď na financovanie nehnuteľnosti využijete prostriedky hypotekárneho úveru.


Banková vinkulácia spočíva v tom, že kupujúci, ako zložiteľ finančných prostriedkov, uzavrie s bankou zmluvu o bankovej vinkulácii, ktorej predmetom bude záväzok kupujúceho zdržať sa nakladania s finančnými prostriedkami počas vopred dohodnutej doby a zároveň záväzok banky držať tieto prostriedky na účte a za istých podmienok ich uvoľniť na účet predávajúceho. Štandardne sa na 60 – 90 dní obmedzí právo kupujúceho disponovať s vloženými finančnými prostriedkami.

Zmluva o prevode vlastníctva bytu vychádza okrem ustanovení Občianskeho zákonníka a katastrálneho zákona aj z ustanovení § 5 ods. 1 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Realitná prax nám ukázala, že spísanie dobrej a vyváženej zmluvy o prevode vlastníctva bytu nie je triviálnou záležitosťou. Mnohokrát sa stáva, že z dôvodu neprítomnosti základných náležitostí zmluvy, katastrálny odbor preruší vkladové konanie a zmluvné strany musia dodatkom upravovať obsah kúpnej zmluvy.

Kúpa družstevného bytu
Notárska úschova je najbezpečnejším spôsobom odovzdania kúpnej ceny, aký pri kúpe nehnuteľnosti poznáme. O zriadenie notárskej úschovy je možné požiadať ktoréhokoľvek notára na Slovensku. Notár, ktorý má finančné prostriedky uschované, musí zabezpečiť, aby boli odovzdané tomu, kto ich, za vopred stanovených podmienok, má dostať. Notár spíše tzv. notársku zápisnicu, kde uvedie podmienky, za akých sa bude pri uvoľňovaní peňažných prostriedkov z úschovy postupovať.

Autorizácia zmluvy je spísanie zmluvy o prevode nehnuteľnosti, zistenie totožnosti účastníkov tejto zmluvy a ich zástupcov, posúdenie, či zmluva neodporuje zákonu, neobchádza zákon, neprieči sa dobrým mravom, a posúdenie, či uzavretím zmluvy nedôjde k skutočnosti, zakladajúcej vznik škody. Ak ide o zmluvu o prevode nehnuteľnosti za odplatu, advokát upozorní účastníkov zmluvy na platobné podmienky kúpnej ceny dohodnuté v zmluve a v zmluve uvedie vyhlásenie účastníkov zmluvy o oboznámení sa s týmito podmienkami.